2000’li yılların başlarından itibaren teknolojik gelişmeler ve sinema kültürünün gelişmesinden dolayı artık film izlemek çağımızın gerek hobileri gerekse ihtiyaçları arasına girmiştir. Şuan günlük iyi-kötü, yerli-yabancı onlarca film vizyona giriyor. Tabii ki bu filmlerin hepsi kaliteli değil. Kaliteli film izlemek veya izlediğini değerlendirmek için gerekli detaylar vardır. Bunlar;

Oyuncu Kadrosu

Sanırım bir filmin kaliteli olduğunu gösteren en önemli şey filmde oynayan oyunculardır. Çoğu insan en azından bir oyuncuya sempati duyar ve sırf bunun için bile filmi izler. Kalite, aktör veya aktrisin tecrübesi, role bürünümü  ile doğru orantılıdır.

Film Akışı

Kimse sürekli düşük modda ilerleyen sıkıcı bir film izlemek istemez. İşte bu yüzden film akıcı şekilde ilerlemelidir. Arada modu düşse bile kendini toplamalı ve “size acaba ne olacak?” Sorusu sordurmalıdır.

Yönetmen

Sinema tarihinde şahit olunan diğer bir olay ise yönetmenin filmi küllerinden doğurup, milyonlar kazandırması oldu. Kültleşmiş filmlerin büyük çoğunluğu altında kült yönetmenlerin imzası vardır.

IMDb Puanı

Tüm ülke ve dönemlerin filmlerini ve televizyon dizilerini barındıran bir sitedir IMDb. Bu sitenin 70 milyonu aşkın kullanıcı profili vardır. Kullanıcılar izledikleri filmleri oylayıp, yorumlar yazıyor. Milyonlarca sinemaseverin oyladığı ve yüksek puanı olan bir filme kim kalitesiz diyebilir ki?

IMDb puanı en yüksek filmlere https://www.imdb.com/chart/top sitesini kullanarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz