Bu yazımızda sizlere internet sitesinin nasıl kurulduğunu adım adım en basite indirgenmiş şekilde anlatacağız. Çoğu kişinin başlangıçta yaptığı hataları yapmamanız için küçük notlarımız olacak.

Lütfen içerikte anlamadığınız herhangi bir yer olursa konu altına yorum atarak iletişime geçin.

Adım 1 – Hosting ve Domain Alma

WordPress kurulumu için başlangıçta yalnızca 2 şeye ihtiyacınız olacak;

Doman – Alan Adı (adsoyad.com gibi bir web adresi)

Web Hosting (sitenizi internete bağlayan bir servis)

Hangi web hosting servisini kullanmalıyım diye düşünüyorsanız buradan hosting servislerini incelediğimiz konumuza ulaşabilirsiniz.

Resimlerinizi, içeriklerinizi ve web sitesi dosyalarınızı saklamak için bir hosting servisine ihtiyacınız olacak. Hosting’iniz, web siteniz İnternette görünmez.

Domain konusunda ise, isterseniz adsoyad.com, adsoyad.co, adsoyad.net, adsoyad.org gibi ücretli bir alan adı alabilirsiniz. Ya da ücretsiz olmasını dilerseniz bir çok ücretsiz alan adı sağlayan servis vardır.

Ücretsiz domain sağlayan servisleri incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Alan Adını ve Hosting’i nereden alabilirim? Sorunuzu duyar gibiyim. Bunun için en ucuz ve en stabil sistemleri sizin için seçtim.

Domain

Domain için benim kullandığım servis; Godaddy – godaddy.com

Ben genelde .com domainlerini Godaddy’den alıyorum. Bunun sebebi ilk alışverişlere genelde indirim yapması.

İlk domaininizi yüksek ihtimalle 6-7 lira civarına alabilirsiniz. Bu gayet makul bir fiyat.

Hosting

Hosting için benim kullandığım servis; GuzelHosting – www.guzel.net.tr

Hosting servisi için GüzelHosting’i tavsiye etmemin sebebi ise her bütçeye uygun bir paketinin olması, 7/24 destek hizmeti sunmaları ve Türkiye’nin en iyi firmalarından* biri olmalarıdır.

Adım 2 – Siteyi Kurma

Artık heyecanlı bölüme geçtik. Siteyi nasıl kuracağız?

WordPress’i Yüklemek

Google’a WordPress yazdıktan sonra https://tr.wordpress.org adresinden WordPress’i indiriyoruz. Ve kenarda bekletiyoruz.

Buraya kadar tamamsa diğer adıma geçelim 🙂
Hosting firması size cPanel bilgilerinizi mail yoluyla verecektir. Aldığınız bilgiler ışığında cPanel’e giriş yapıyoruz. Buradan Dosya Yöneticisini açıyoruz.

Dosya Yöneticisi açıldıktan sonra sol panelden public_html sekmesine tıklıyoruz. Açılan Sayfadanın üstünde Yükle bölümünü göreceksiniz. Tıklıyoruz.

Yükle sekmesine tıkladıktan sonra yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencerede önce dosya seç butonuna tıklıyoruz. Sonrasında Daha önceden indirmiş olduğumuz .zip uzantısıyla bizi bekleyen güncel WordPress dosyasına tıklıyoruz. Ve Dosyanın yüklenmesini bekliyoruz.

Dosya yüklendikten sonra public_html penceresine dönüp sayfayı yeniliyoruz. Gelen .zip’li dosyaya bir kere tıklayıp, sağ üstte bulunan çıkar bölümüne tıklıyoruz. Açılan pencerede çıkartılacak yerin /public_html olmasına dikkat edin.

Çıkarma işlemi bittikten sonra gelen wordpress klasörüne girin. Tüm dosyaları üstte bulunan tümünü seç butonuna basarak seçiyoruz. Sonrasında sol üstte bulunan taşı sekmesine tıklıyoruz ve taşıyacağımız yeri /public_html/ olarak yazıyoruz.

Tüm dosyolar taşındıktan sonra boş kalan wordpress dosyasını silebilirsiniz.

WordPress’i herhangi bir sorun olmadan yüklediğimize göre cPanel’e geri dönelim.

Veritabanı oluşturma adımına hoşgeldiniz!

cPanel’e geri döndüğümüze göre menülerden Veritabanları başlığını bulun. Oradan MySQL Veritabanları’na tıklıyoruz.

MySQL Veritabanlarına girdikten sonra üst bölümden veritabanı ekliyoruz. Veritabanınız ismini istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz.

Sonrasınra Yeni Kullanıcı Ekle bölümüne gelir kullanıcı adınızı yazıyorsunuz ve güçlü bir şifre oluşturuyorsunuz.

Kullanıcıyı da oluşturduktan sonra Veritabanına Kullanıcı Ekle bölümüne gelip aşağıda gibi yapıp, ekle butonuna basıyoruz. Sonrasında ise ayrıcalıkların geldiği bir pencere karşınıza çıkacak. Bu pencerede tüm ayrıcalıkları seçip değişikliği uygula butonuna basıyoruz ve bu işlem de bitiyor 🙂

Adım 3 – WordPress Kurulumu ve Site Tasarımı

Artık sitenize girmeniz zamanı geldi. Sitenizin alan adını yazın ve sitenize giriş yapın. Sizi bir kurulum ekranı karşılayacak.

Bu ekranda önemli konular ise şunlar;

Yalnızca dikdörtgen içerisinde olan bölümü dolduruyoruz. Veritabanı ismi ve kullanıcı adı bölümüne ise direk belirlediğiniz isimleri değil siteadınız_veritabanıismi ve siteadınız_kullanıcıadı şeklinde dolduruyorsunuz. Eğer bu şekilde doldurmazsanız kurulum ekranında hata ile karşılaşırsınız.

Ve son bölüme geldik. Bu bölümleri de sakince doldurun. Ve evet hayırlı olsun nur topu gibi bir wordpress tabanlı bir web sitesine sahip oldunuz 🙂

Sitenize ve Size Uygun Tema Bulmak ve Yüklemek

Öncelikle sitenize giriş yapın. Girişi şu yolla yapacaksınız siteadınız.com/wp-admin

Giriş yaptığınız karşınızda WordPress’in başlangıç sayfasıyla karşılaşacaksınız.

Tema bulmak basit ama meşakkatli bir iş olacak şimdiden hazırlanın. Kendinizi bir anda binlerce temanın içerisinde bulacaksınız ve çoğunu beğenmeyeceksiniz.

Tema seçiminde önünüzde 3 yol var;

1.Yol WordPress Kütüphanesi

1.Yolunuz WordPress’in kendi ücretsiz tema havuzundan tema indirmek ve etkinleştirmek.

Öncelikle sol menüden Görünüm>Temalar>Yeni Ekle yolunu takip ederek temalar kütüphanesini açın. Sonrasında çıkan temalardan dilediğiniz temayı seçin.

2.Yol Yayıncılar Tarafından Geliştirilmiş Ücretsiz Temalar

Eğer WordPress’in temaları size basit ve kötü geldiyse sorun yapmayın hala bulabileceğiniz binlerce ücretsiz WordPress teması var. Bunun için Google’da küçük bir arama yaparak istediğiniz temayı seçebilirsiniz.

Ama biz sizin için En İyi Ücretsiz WordPress Temaları‘nı listeledik. Konumuza giderek istediğiniz temayı indirip yükleyebilirsiniz.

3.Yol Ücretli Premium Temalar

3. ve son seçeneğiniz fazlasıyla geliştirilmiş, stabil çalışan bir WordPress teması satın almak. Maalsef son dönemlerdeki kur artışlardan dolayı biraz pahalı bir eylem de olsa aldığınız tema sizi pişman etmeyecektir.

Ama tabii ki ücretsiz bir tema kullanabilirsiniz. Bu sizin için büyük bir dezavantaj sağlamayacaktır.

Tema alabileceğiniz site;

En ünlü ve güvenilir site olarak https://themeforest.net ‘i önerebilirim size. Gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilirsiniz.

İndirdiğiniz Temayı Sitenize Yüklemek

Bir şekilde indirdiğiniz temayı sitenize yüklemek için biraz önce belirttiğim gibi Görünüm>Temalar>Yeni Ekle>Tema Yükle adımlarını takip edin.

Dosyayı seçtikten sonra Hemen Yükle butonuna basıyoruz ve temanın yüklenmesini bekliyoruz.

Eveet temamız yüklendi şimdi sırada temayı etkinleştirmek var. Sonrasında WordPress eklentilerini yükleyeceğiz.

WordPress Eklentileri

Eklenti nedir?
“Eklentiler”, WordPress’in kullanım amaçlarını ve özelliklerini geşiştirmek, sitenize wordpress ile gelmeyen özellikleri ve işlevleri eklemek için geliştirilmiş uzantılardır.

Eklentileri Nasıl Yüklerim?

Eklenti yüklemek için sol menüden Eklentiler>Yeni Ekle yolunu izliyoruz ve indirmek istediğiniz eklentinin yazarak indiriyorsunuz.

WordPress için En İyi Eklentiler yazımızı okuyarak sitenizin ihtiyacı olan eklentileri bulabilirsiniz.

Başlangıç için önemli eklentiler ise Yoast SEO, Contact Form 7, WP Fastest Cache eklentileridir.

Tebrikler artık bir websitesine sahipsiniz.

Herhangi bir konuda aklınıza takılan bir soru var ise lütfen konu altına yorum atın. Böylelikle sorununuzu en kısa sürede çözebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz