İnternetten para kazanma yöntemleri sürekli denenen ve araştırılan upuzun bir listeyi oluşturuyor. İnternetten para kazananların denediği taktikler, yeni başlayanların attıkları ilk adımlar, geliri artıran yöntemler ve dahası bu açıdan önem barındırıyor. Elbette internetten para kazanma herkes için sanıldığı gibi kolay olmuyor. Öncelikle yatırımın ne kadar olacağı, günde veya haftada kaç saat ayrılabileceği, internet dünyasında neyin rağbet gördüğü, kişinin hangi alanda daha iyi olduğu gibi birçok sorunun yanıtına göre internetten para kazanma mümkün hale geliyor.

Çok büyük rakamlarda yatırım yapıp hiçbir şey kazanamama durumu olduğu gibi, hiçbir yatırım yapmadan büyük rakamlar kazanmakta mümkün. Biz de öncelikli olarak akla gelen internetten para kazanma yolları içindeki başlıca seçenekleri derledik ve şansınızı denemek için yayınladık…

İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

Bionluk ve Fiverr ile Para Kazan

Freelance çalışmak, TDK’nın ikinci önerisine göre herhangi bir kuruluşa bağlı kalmadan çalışan kişiyi ifade ediyor. Yani freelancer olan kişi, bir hiyerarşiye dahil olmadan evinden çalışıyor. Siz de proje bazlı bir iş arıyor ve evinizden kendi yetenekleriniz doğrultusunda bir işle uğraşmak istiyorsanız, Bionluk ya da Fiverr gibi bir siteye üye olabilirsiniz. Örneğin bir kere de olsa gitmeniz gereken bir iş konusunda iyiyseniz (iç mimari gibi) veya yabancı diliniz yoksa Bionluk ideal bir platform. Diğer yandan en azından bir yabancı dille iş yapabilme durumunuz varsa ve Dünya’nın dört bir yanında iş alma niyetindeyseniz Fiverr güzel bir çözüm olacaktır.

İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

Makale Yazarak Para Kazan

Belli başlı webmaster forumlarında Makale Satış veya Alış gibi bölümler görebilirsiniz. Kendinizi iyi hissettiğiniz konularda metinler hazırlayıp bunları bu forumlarda satabilir ve yeni siparişler alıp az da olsa bir yan gelir sağlayabilirsiniz. Bu tip forumlarda sizden ucuza alıp pahalıya satabilecek kimseler olsa da, doğrudan son müşteriye hesaplı ve kaliteli metinler satarsanız sabit ve sadık müşteriler edinebilirsiniz. Günde birkaç saatinizi ayırabilir ya da zamanınız bolsa daha fazla emek harcayıp kazancınızı artırabilirsiniz.

Türkiye’de Wmaracı ve R10 siteleri bu iş için ideal olacaktır. Kayıt olup makale yazarlığına başlayabilirsiniz.

İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

Youtube veya Blog Açarak Para Kazan


Hemen hemen hiçbir sermaye harcamadan Youtube ya da yine aynı firmanın (Google) sunduğu hizmetlerden biri olan Blogger ile bir blog açarak para kazanabilirsiniz. “Adsense” ve “Affiliate Marketing” sözlerine şimdiden kulağınız aşina olsun…

Adsense, Google tarafından reklam verenlerinin reklamlarının yayınlandığı sistem. Hem Youtube üstünden, hem de açtığınız blog ile Adsense reklamlarını yayınlamaya başlayabilirsiniz. Çalıntı içerikler (telifi başkasına ait olan video klipler gibi) ve kalitesiz ya da firmanın koşullarına uymayan yayınlar yapmanız durumunda reklam yayıncılığı yapamıyorsunuz. Öte yandan Youtube’da ders anlatma, film yorumlama, ürün hakkında yorum yapma, gidilip görülen yeri anlatma, yemek tarifi verme gibi bizzat sizin tarafınızdan yapılan videolar izlendikçe geliriniz artacaktır. Aynı durum blog yayınlarınız için de geçerli. Belli aralıklarla banka hesabınıza iyi miktarlarda para yatması için düşünmeniz gereken, ki hemen her internet yayıncısının da ilk tercih ettiği yol, Adsense’dir.

Adsense’de başarılı olamadıysanız ya da hitap ettiğiniz kitle gereği daha yüksek kazanç beklentiniz varsa “affiliate marketing” sizin için ideal bir yol olabilir. Bu terim, satışına aracılık ettiğiniz ürün üstünden belli oranlarda bir komisyon almanızı ifade etmektedir. Yani sözleşme gereği %5’lik bir komisyon ön görülmüş ise, ürün satışı (kol saati gibi) veya hizmet alımı (araç kiralama gibi) durumlarında her 100 TL’lik ödeme için 5 TL almaya hak kazanmış olursunuz.

Eğer site açmayı bilmiyorsanız site kurulumunu adım adım anlattığımız yazıyı okuyabilirsiniz. Konuya gitmek için tıklayın.

İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

Instagram ile Para Kazan


Sosyal medyada son dönemin en popüler platformu Instagram. Siz de Instagram ile para kazanma ayrıcalığından biraz uğraş ile yararlanabilirsiniz. Instagram ile para kazanmanın birden fazla yolu var; ancak hepsi için tek bir şart var: İyi bir etkileşim… 

Eğer bir gönderinizi sizi takip eden kişi sayısının en az %10’u beğeniyor ve mümkün olabildiğince de yorum yapıyorsa, takipçilerinizle olan etkileşiminiz iyi demektir. Bu oran arttıkça, başarınız da artacaktır. Elbette ne kadar “gerçek” kullanıcı sizi takip ediyorsa ve gönderinizi beğenenler de gerçek kişilerse, bu durum Instagram üstünden para kazanmanızı kolaylaştıracaktır.

Instagram’da para kazanma yollarının içinde en popüler olanları şunlar: Hikaye kısmınıza reklam verenin gönderisini koyabilirsiniz, onun belirlemiş olduğu etiket ve açıklamayla bir gönderi oluşturabilirsiniz ya da kendi butiğinizi açabilirsiniz. İlk iki yöntem için reklam verenler doğrudan sizinle iletişime geçebileceği gibi, ikna yeteneğinize inanıyorsanız siz de onlara teklif sunabilirsiniz.

Üçüncü yöntem, yani butik açma ise önce bir tedarikçi bulmayla başlıyor. Bu seçenekte kendi içinde ikiye ayrılmış durumda. Ya sizin için özel atanmış linki profilinizde paylaşarak tıpkı “affiliate marketing” yöntemiyle para kazanırsınız ya da doğrudan ürünleri gönderileriniz arasında paylaşarak sipariş alırsınız. Sipariş aldığınız ürünleri tedarikçinize bildirerek hiçbir diğer prosedüre dahil olmadan komisyon alabileceğiniz gibi, kendi stoklarınızdaki ürünleri göndererek kendi kâr oranınızı belirleyebilirsiniz.

Ayrıca belirtelim ki kendi yaptığınız ürünleri de pazarlayabilirsiniz. Süs eşyaları, aksesuarlar ve ev yemekleri… Yaptığınız ürünün tanıtımını olabildiğince iyi şekilde tamamlarsanız, sipariş alıp gelir sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz.


İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

Udemy’de Ders Verin

2009’da kurulan Udemy, sertifika programlarından meslek eğitimlerine ve elbette başlıkta da belirttiğimiz gibi çeşitli aşamalardaki öğrencilere ders vermeye dek farklı alanlarda farklı uzmanları bir araya getiren bir platform. Eğitiminiz, uzmanlığınız ve ilginiz doğrultusunda burada ilan açarak ders verip para kazanabilirsiniz.


İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

AudioJungle ile Para Kazan


Bazı alanlarda iyi ürünler ortaya koyuyorsanız AudioJungle ile para kazanabilirsiniz. Genellikle müzik alanında (ses dosyaları) bilinse de, çektiğiniz fotoğrafları, tasarımlarınızı (logo gibi) ve hatta videolarınızı satabilirsiniz.


İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

iStockphoto ve Shutterstock ile Para Kazan


Getty Images bünyesinde kurulan iStockphoto ve Shutterstock ile güzel kazanç sağlayan binlerce internet kullanıcısı var. Çektiğiniz fotoğraflara ve videolara ya da hazırladığınız vektörlere, ikonlara, illüstrasyonlara güveniyorsanız, bunları Dünya’nın dört bir yanındaki kullanıcılara pazarlayarak gelir edinebilirsiniz.


İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

E-Kitap Hazırla ve Sat


Uzmanı olduğunuz bir alanda en azından 50 sayfa kadar bir şeyler yazabilirseniz Amazon veya Google gibi araçlar üstünden bunların satışını yapabilirsiniz. Özellikle İngilizce olarak hazırlama durumunuz varsa, hitap ettiğiniz kitle de büyüyecektir. Ayrıca bu konuda yardımcı olabilecek profesyoneller ve amatörler de Türkiye’de var. Önce piyasada (yani internette) bulabileceğiniz e-kitapları araştırmakla işe başlayabilir ve bu işe adım atmak istiyorsanız klavyenizin başına geçmelisiniz.


İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

Domain Ticareti Yap

Domain, yani alan adı, web sitelerinin isimleri ve adresleri demektir. www diye başlayan ve devam eden adres, bu sitenin alan adı (domaini) demektir. İşte bu alan adlarının bazıları oldukça değerli olabilmektedir. Talep göreceğine inandığınız alan adlarını internette farklı kaynaklarda arayabilirsiniz. Bir şekilde üstüne proje kurulabilecek veya birilerinin sahip olmayı isteyebileceği alan adını önce siz satın alıp sonra onlara satarak kazanç sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz domain alabileceğiniz siteler için tıklayın.


İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

Oyun Oynayarak Para Kazan

Second Life, Exodus 3000, League Of Legends gibi bazı oyunlarla para kazanabilirsiniz. Bunun da iki yöntemi var: Ya çok iyi bir noktaya getirmiş olduğunuz oyun hesabını başkasına satarsınız ya da Second Life gibi bazı oyunlar zaten size oyundaki parayı gerçek paraya dönüştürme olanağı tanır. Oyun oynayarak para kazanma biraz uçuk bir fikir gibi gelse de, bu yollar servet kazanan az da olsa insan var.

Aynı zaman günümüzde popüler olan belli bir kitleye sahip oyunları canlı yayın platformlarında oynamanız da size para kazandırabilir. Twitch gibi bu alanda kült olmuş bir platformda oyun oynamanız da size para kazandırır.


İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

Niş (Niche) Site Açarak Para Kazan

Niş site, tek bir konu üstüne açılmış olan siteler için kullanılan bir ifadedir. Bu yolla para kazanmanın da birden fazla yolu bulunmaktadır. Tek bir konuya odaklandığınız niş sitenizde o konuyla ilgili ürünleri doğrudan kendiniz satışa sunabilir, Adsense gibi reklam uygulamalarından para kazanabilir, o konudaki firmaların tanıtımlarını yapabilir ya da ürünlerini pazarlayabilirsiniz. Örneğin ev yemekleriyle ilgili bir site açarsanız bir makarna firmasının reklamını alabilir ya da bölgenize hedef alarak ev yemeği siparişleri alabilirsiniz. Fotoğrafçılıkla ilgili bir site açarsanız, Adsense’den geliri yüksek reklam yayınlayabilir veya fotoğraf malzemeleri satan bayilerin reklamlarını doğrudan alabilirsiniz.

Ayrıca sitemizde İngilizce Niche Site Açmak ile ilgili bir konumuz da bulunmaktadır. Türkiye’nin en kaliteli ve detaylı rehberine ulaşmak için tıklayın.


İnternetten Para Kazanma Yolları | Kesin Yöntemler

Kripto Para Al – Sat Yaparak Kazan


Bitcoin (BTC) ve diğer birçok sanal parayı, yani kripto paraları tıpkı borsa oynar gibi alıp satabilirsiniz. Yüksek risk barındırıyor olsa da, herhangi bir kripto parayı satın alıp daha sonra satarak ve bunu adeta meslek haline getirerek geçimlerini sağlayan ve hatta büyük oranlarda para kazananlar olduğunu hatırlatmak isteriz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz