Sizlere bu yazımızda İngilizce kelimeleri daha basit ve keyifli ezberleyebilmek için kullanabileceğimiz tekniklerden bahsedeceğiz. Çok uzatmadan konuya geçelim.

1-Kelimeye Kelime Ekleme Yöntemi

Ezberlemekte güçlük çektiğimiz kelimenin yanına o kelimeyi hatırlacak herhangi bir bildiğimiz sözcüğü getirirsek daha kolay aklımızda kalacaktır. Örnek verecek olursak:

Dynasty kelimesi Hanedanlık demektir. Hemen soluna Ottoman yani Osmanlı kelimesini getirirsek, kelimeyi gördüğümüzde aklımaza direk “Osmanlı Hanedanlığı” gelecektir.

2-Yeni Öğrendiğiniz Kelimeyi Cümle İçinde Kullanın

Birazcık gramer bilginiz varsa yeni öğrendiğiniz sözcüğü cümle içinde kullanarak daha basit öğrenip işlevsel hale getirebilirsiniz.

3-Eş Anlamlı Sözcükleri Beraber Ezberleyin

Yeni bir kelime öğrendiğinizde, ilk yapacağınız şey defterinizi alıp öğrendiğiniz kelimenin yanına o kelimenin eş anlamlılarını yazın. Hem kelime hazneniz artacaktır hem de yeni cümle tarzlarınız ortaya çıkacaktır.

4-Uyumadan Önce Göz Atmak

Yatmadan önce en son tekrar ettiğiniz şeyler uyku esnasında tekrar ettiği için öğrenmeniz açısından büyük fark yaratacaktır.

5-Yabancı Dizi ve Filmler İzleyin, Şarkılar Dinleyin

Türkçe altyazılı diziler ve filmler izleyin. Mümkünse direk İngilizce izleyin kelime telaffuzlarını, cümle yapılarını öğrenmek açısından çok faydalı olacaktır. Aynı şekilde İngilizce şarkılar dinleyip ezberlemekte telaffuzunuzu güçlendirecektir.

6-Öğrendiğiniz Kelimeleri Sıkça Tekrarlayın

Yeni öğrendiğiniz sözcüğü sürekli cümle içinde kullanın, etrafınızdaki insanlar sizden sıkılsın, yeter artık desin. Pes etmezseniz kesinlikle pratik kazanmış olacaksınız.

7-Resimli Kartlarla Ezberleyin

Biraz çocukça gelebilir ama kartlarla ezberlemek halen daha işe yarıyor. Görsel hafızanızın iyi olduğunu düşünüyorsanız bu küçük kartlar kelime ezberinizde çokça işe yarayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz