301 yönlendirmeleri bir URL adresini (kumpara.net) başka bir URL adresine (kumpara1.net) taşınmasına denmektedir. Bu taşıma kalıcı olmakla birlikte anlamı şudur; arama motoru robotlarına taşıdığınız sayfanın tamamen başka bir URL dizinine taşındığını söyler.

301 Yönlendirmeleri Neden Yapılır?

  • Arama motorları tarafından tanınan web sitenizin silinmesinden sonra, yeni açılan alan adına yönlendirmek için kullanılır.
  • Daha önce aktif bir şekilde kullanılan sayfanın geçerliliği bitmiş ise, o sayfadaki kampanya bitmiş ise, o sayfayı silmeyi düşünüyorsanız o sayfa için URL yönlendirme kullanılır.
  • Arama motorlarının site sıralamanızda düşüş yaşatmaması için yapılmaktadır.

301 Yönlendirmesi Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler;

  • Eğer 301 yönlendirmesini yapmaz iseniz boşa düşen URL’ler 404 hatası verir bu da arama motorları tarafından olumsuz algılanır. Sıralama kaybı yaşamamak için 301 yönlendirmelerini yapın.
  • 301 Yönlendirmesi sonrasında analiz yapabilmek için günlük olarak Google Webmaster Aracı üzerinden sitenizi takip edin.
  • Domain yönlendirilmesi sonrasında eski domaininizi veya eski sayfanızı bir müddet açık tutun, indexten silmeyin ki arama motorları yönlendirme yapıldığını anlasın ve bilgilerinizi güncellesin.

WordPress 301 Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

1. Yöntem

Redirect List Kullanarak Yönlendirme Yapmak

Öncelikle WordPress’e giriş yapıp Eklentiler>Yeni Ekle yolunu izleyerek arama kısmına Redirect List yazın ve çıkan sonuçlar içerisinden eklentiye bularak indirin-etkinleştirin.

WordPress 301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Sonrasında ise Ayarlar>Redirects yoluyla eklenti sayfasına girin. Girdikten sonra “url-to-match” bölümüne yönlendirmek istediğiniz URL’yi yazıyoruz. “destination-url” kısmına ise hangi URL’ye yönlendirmek istediğiniz yazıyoruz ve Save Changes’e tıklayın.


WordPress 301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?


WordPress 301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

2. Yöntem

.htaccess ile 301 Yönlendirmesi Yapmak

FTP üzerinden sitemizin ana dizinine ulaşın.

Filezilla için;

WordPress 301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

.htaccess dosyasını masaüstüne sürükleyin. Dosyayı açtıktan sonra en alta inin ve alttaki kodu </IfModule> kodundan sonraki satıra ekleyin.

Domain Yönlendirmesi İçin Eklenecek Kodlar;

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eskisite.com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$ https://www.yenisite.com$1 [R=301,L]

WordPress 301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Eski Sayfayı Yeni Sayfaya Yönlendirmek İçin Eklenecek Kodlar;

redirect 301 /eski-iletisim-url.html http://www.kumpara1.net/yeni-iletisim-url

WordPress 301 Yönlendirme Nedir? Nasıl Yapılır?

Bu işlemlerden sonra dosyayı kaydedip düzenlediğimiz .htaccess dosyasını Filezilla üzerinden aldığımız dizine geri atıyoruz. Böylelikle yönlendirme işlemini tamamlamış oluyoruz.

WordPress için 301 yönlendirilme konusu bu kadar. Eğer kafanıza takılan bir soru olursa lütfen yorum atarak sorunuzu belirtin. En kısa zamanda sizlere geri dönüş yapacağım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz