Lokmacı Açmak

Yüzyıllardır kültürümüzde yer alan lokma tatlısı son bir senedir ticari faaliyetin parçası olarak oldukça fazla ön plana çıkmaktadır. Bunun nedeni ise lokma sektöründe lokmaların üstüne dökülen çeşitli aromalar ve soslar ile alakalıdır. Birçok sunum çeşidi ile yemek yiyenlerin ilgisini çeken lokma kültürü aynı zamanda lokmacıların hızlı bir şekilde 81 ilde ortaya çıkmasına neden oldu. Kısa bir sürede lokmacı dükkanının açılabilmesi, düşük maliyetli olması, yüksek kazancın olması her bir noktada lokmacı sektörünün genişlemesine neden oldu.

Lokma Nasıl Yapılır

Lokma tatlısını lokmacı dükkânı dışında kendi evinizde kendi yöntemlerinizle de yapabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay olan bu tarifi vermek gerekirse; malzemeleri ilk olarak sayalım. 3,5 su bardağı un, 2 su bardağı ılık su, 1 paket kuru maya, 1 yemek kaşığı toz şeker ve kızartmak için 2,5 litre Ayçiçek yağı yeterli olacaktır. Malzemeleriniz hazır ise yapımı ise 3,5 su bardağı unu bir kabın içine aldıktan sonra ortasını eşeleyerek havuz haline getirin. Sonrasında 1 paket kuru mayanızı havuz gibi yaptığınız unun ortasına bırakın. Üstüne de 1 yemek kaşığını dolduracak şekilde toz şeker atın. Bu karışımın üstüne 2 su bardağı ılık su ekleyin ve cıvık bir hamur kıvamı elde edin.

Hamurun üstünü elinizle kapatın. Mayanın tutması için 1 saat boyunca beklemeye alın. Hamur mayalanma işlemine başlarken bu sırada sizde şerbetinizi hazırlayarak işleminizi hızlandırabilirsiniz. Şerbet için toz şeker, su ve limon suyu yeterli olacaktır. Hafif kaynatın. Kaynama işlemi ardından tencereyi ateşten alın ve soğumaya bırakın. Bu sırada hamurunuz mayalanmış olacaktır. Mayalanan hamuru sıkma torbaları adı verilen torbalardan bir tanesine doldurun. Ardından diş macunu tüpünü sıkar gibi torbayı sıkın. Torbadan hamur çıktıkça yağlanmış bir makas yardımı ile fındıktan biraz büyük olacak büyüklükte toplar şeklinde kesin. Bu top hamurları kızgın yağın içerisine atın. Burada bir süre içerisinde kızaran lokma toplarını sonra şerbetin bulunduğu tencereye atarak 10 saniye civarı bekletin. Böylece lokma tatlısı şerbetini almış olacaktır. Ardından lokmanızı servis edebilirsiniz. Bu klasik lokma yapımıdır. Çeşitli soslar ile yeni nesil lokmaları evinizde de hazırlayabilirsiniz.

Yeni Nesil Lokmacı Dükkanı Açma Maliyeti 

Yeni nesil lokmacı dükkânları ülkemizin her bir şehrinde hızla farklı noktalarda açılmaya başladı. Bu işe girişmek isteyen birçok yeni yatırımcının aklına ise maliyetler konusu gelmektedir. Bir lokmacı dükkânı açmanın maliyeti ne olur? Tarzındaki soruların cevabı şehre göre, işletmenin açılacağı konuma göre değişkenlik göstermektedir. Bu tarz giderler çıkarıldığı zaman ortak giderler hesabını incelediğimiz zaman; öncelikle açacağınız lokma işletmesi için bayilik alabilir ya da kendi markanızı oluşturabilirsiniz. Bayilik açma konusunu ayrı bir başlıkta inceleyelim ve kendi markanızı oluşturduğunuz zaman gidecek maliyetleri hesaplayalım.

Öncelikle işletmenin içerisinde tasarım çalışmaları için iç mimar şirketleri ile çalışmanız gerekmektedir. Çalışacağınız şirketin fiyatlandırması değişkenlik göstermektedir. Lokma ve çikolata tezgahlarını işletmenin tasarımına göre ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca satmak istediğiniz lokmalar için gerekli gıda malzemelerinin, çikolataların ve sosların alınması, müşteriler için masa ve sandalye, markanızın tabelası, sunumları, menüsü, aydınlatmalar ve işletme içerisinde kullanılacak küçük alet edevatlar için harcama yapmanız yeterli olacaktır. İşletmenin kira parası gibi detaylar çıkarıldığı zaman 70 ile 100 m2 arası bir lokmacı dükkânı için yeterli olan para miktarı 100.000 ile 150.000 Türk lirası arası değişkenlik göstermektedir.

Lokmacı Açmak İçin Bayilik Veren Firmalar

Ülkemizde son yıllarda oldukça popüler olan lokmacı dükkânları için bayilik veren birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan birinin isim haklarını alarak bayilik açabilir ve sizde yeni nesil lokmacı işletmelerinden birinin sahibi olabilirsiniz. Bunun için bayilik veren bazı firmaları listelemek gerekirse;

  • Lokkalata Lokma
  • Game of Lokma
  • Lokmanya
  • Bee Loqma
  • Lokmamma
  • Lokmachi

Gibi firmaların internet sitelerinden bayilik şartları ve maliyetleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz